Opravdu město podporuje rozvoj centra?

Jeden z mnoha příkladu „zašlapaných“ projektů v Ostravě. Opravdu město podporuje zvyšování počtu obyvatel žijících v centru?

Město Ostrava obdržela žádost o koupi pozemku na ulici Nádražní za účelem výstavby bytového domu. Prodej ale zamítla.

Důvodová zpráva
Majetkový odbor Magistrátu města Ostravy obdržel žádost společnosti PK-TRES, s.r.o., Ostrava-Přívoz, Špálova 413/2, 702 00, IČ: 28617495 o koupi pozemku parc. č. 1581/51, ostatní plocha, jiná plocha o celkové výměře 196 m2 v k. ú. Moravská Ostrava, obec Ostrava ve vlastnictví statutárního města Ostravy, svěřený městskému obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Společnost PK-TRES, s.r.o. chce pozemek odkoupit za účelem výstavby bytového domu za cenu 1200,–Kč/m2, což činí celkem 235 200,- Kč.

A proč zamítla prodej?

Odbor investiční a místního hospodářství ve svém stanovisku ze dne 4.12.2013 prodej pozemku nedoporučuje z důvodu, že je pozemek veden v pasportu komunikací a slouží jako veřejné parkoviště.

My tedy blahopřejeme městu, že mu zůstala proluka s parkovištěm pro pár aut. Přičemž hned vedle je povolen projekt na bytový dům s cca 80ti byty, který je nyní ale bohužel na prodej.

ostrava nadrazni centrum

zdroj: moap.cz

Související články


Komentáře

 1. Crazym :

  Odpověď na otázku zní: Podle všech příznaků ne. A tuším, že společnost PK-TRES s.r.o. patřičně nenamazala, nebo tam jsou jiné zájmy ale veřejné parkoviště to nebude… :-)
  Nejsem si jistý ale nemělo by se o tom hlasovat v radě? Pokud ano, možná že by bylo zajímavé se podívat na jmenný seznam s výsledkem hlasování.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 2. Hynek [msstavby.cz] :

  Crazym: predpokladam, ze to bude casem videt tady, pokud te to zajima. http://goo.gl/oxmrHE

  Thumb up 0 Thumb down 1
 3. MM :

  Ohledně prodeje pozemků, je možné, že se město obává jestli investor bytový dům postaví. Proto by měla být ve smlouvě kauce, případně určitá zástava na katastru, která by toto řešila. Každopádně je škoda, pokud chce někdo postavit byty, nechat tam hnusné parkoviště…

  Obvod řeší umrtvení centra a vyřeší to tím, že Informační servis u Elektry je zavřený o víkendu a místo toho, otevírá nové centrum na Karolině, které je otevřeno i o víkendu. Nechápu, proč by mělo město stále podporovat soukromou firmu!

  Thumb up 2 Thumb down 1
 4. Crazym :

  MM: To je dobrý, to jsem ani nezaregistroval, do Karoliny chodím minimálně. Město asi chce přilákat turisty do shopingu a řádně je informovat co kde mohou koupit… :-)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 5. Jirka :

  Co se týče informačního pultu (jinak bych to ani nenazval) MIC v Karolíně, tak vzhledem k umístění v prvním patře mezi hlavními schodišti vidím, jako fajn k nasměrování lidí dále do centra zvlášť, když tato schodiště s napojením na lávku byla určena k plynulému průchodu Karolínou dále do centra. Nic tam nebrání v tom, aby člověk jen prošel a nemusel nic nakoupit. Samozřejmě, že je velká škoda, že MIC v centru nefunguje o víkendech, protože mohlo plnit funkci infrmační, kde je možno v centru co navštívit o víkendu a lidi, případně turisty tam směřovat. Jen můj názor, nic víc…

  Thumb up 1 Thumb down 2
 6. MM :

  Jirka: V neděli jsem byl u radnice a čtyři poláci se mě ptali kde si můžou skočit na pizzu nebo jídlo. Přiznám se, že mě nic solidního v okolí nenapadlo. Najít restauraci otevřenou v neděli kde je dobré jídlo, to je nadlidský úkon. Bohužel si za mrtvé centrum mohou i podnikatelé, bohužel :-(

  Thumb up 2 Thumb down 1
 7. robert :

  mrtvy.kenny

  Tam to asi vidět nepůjde. To jsou výsledky hlasování na obci Moravska Ostrava a Přívoz. O prodeji rozhoduje rada magistrátu města a ta výsledky hlasování nezveřejňuje. Tam panuje tvrdá totalita….

  Thumb up 1 Thumb down 0
 8. Nimrod :

  Myslím, že se dělá velbloud z komára. Dívali jste se, co to je za firmu, která to chce koupit? Nějací španělé, asi to nebude zrovna solidní investor…navíc to s pozemky je tak, že některé jsou svěřené městkým obvodům, to je i tento případ. A odbor investiční a místního hospodářství MOAPu dal stanovisku magistrátnímu majetkovému. Když si to nepřeje obvod, tak „velké“ město proti nim nepůjde, to je zodpovědnost politiků obvodu. Takže důvody hledejte na obvodě….

  Thumb up 0 Thumb down 4
 9. aggu :

  Nimrod: „…nějací španělé, cizáci a určitě podvodníci si dovolují v Ostravě investovat svoje peníze…“ Takhle jste to myslel? ;) btw je to proluka a na parkování je dost místa ve dvoře. Pokud se MOaP a majetkový MMO vymlouvají přesně na toto, pak soudím, že tohle blbství je běžná praxe a nedivím se proč centrum vypadá jak vypadá. Pokud neví, že na ulici mají stát domy a ne auta…

  Thumb up 3 Thumb down 1
 10. Danek :

  Nimrod: To jsi napsal opravdu blbost. Spíš bych to viděl, že pokud obvod proluku prodá, mělo by mít smluvně ošetřeno veškeré negativní dopady. Držení se projektu, do kdy(termín) se začne stavět, vybudovaní podzemních parkovacích stání, kdy má být hotovo atd. Předpokládám že kdyby to tak bylo Ostravice by byla dávno hotova.Spíš mě mrzí že se zatím nestaví v proluce hotel naproti Forumce na Karolíně. Obvod to zamítl s důvodů mála parkovacích míst ale to snad není důvod ukončení zatím nezahájené stavby…nevíte někdo v jakém je to stádiu?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Projekt toho hotelu taky patří mezi „zašlapané“ projekty. Ten hotel se stavět nebude.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 12. aleš m. :

  Nimrod: …nějací Španělé…., tak to jste napsal přesně, jak to asi chodí tady v Ostravě a proto Ostrava i další čtvrt století vypadá jak vypadá. A jestli město uvede jako důvod parkovací místa v prolece, tak to tam sedí opravdu lidé na pravém místě. Ano, město by mělo prodat a trvat na podmínkách a termínech, tak jak to napsalDanek. Bohužel,Ostrava si asi lepší politiky nezaslouží, a proto stagnuje, když je tady spousta lidí, kteří to vidí jako Nimrod.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. marian :

  aleš m.: nevím o tom nic blžšího, ale podle mých zkušeností s úřady – pokud by přistoupili na „pravidla hry“ barák by už dávno stál…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 14. Danek :

  martin [msstavby.cz]: No tak jestli i ten hotel je u ledu s důvodů malo parkovacích míst jak je to v kelu.Ta radnice to snad dělá schválně.http://www.regionbook.com/clanek/2l2q5w51yku8g4o08gw4.Já myslel že se doplaní parkovací staní a hotel se bude stavět.Mi to připadá nějak zvláštně.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. robert :

  Nimrod

  Dost to pleteš. Pozemek může být ve správě obvodu, ale je majetkem magistrátu a ten, jakožto jeho majitel, musí dát souhlas s prodejem jako první.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 16. Nimrod :

  aleš m.: Jak jsem psal nebylo to město, ale obvod!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Nimrod :

  robert: To tykání pominu. Ale nepletu to, jestli jste to četl dobře, tak jsem nepsal, kdo jako první uděluje či neuděluje souhlas a stanovisko. Prostě obvod tam žádnou zástavbu nechce, tak město proti němo nepůjde. To by mu nejdřív muselo správu pozemku odejmout…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 18. Nimrod :

  Danek: Nějak jsem se z vašeho příspěvku nedozvěděl proč by to měla být blbost. Jen konstatování a pak píšete o něčem jiném. Vše jsem vysvětlitl, je to jednoduché, problém je ve statutu města a v možnosti samostatného hospodaření obvodů, to je podle mě blbost, která nejde napravit. Obvody bych zrušil úplně…

  Thumb up 0 Thumb down 2
 19. Nimrod :

  aggu: NE takhle jsem to nemyslel – jde o to, že kdyžobvod či město někomu něco prodá, tak si ho asi „proklepne“ jestli to je solidní partner. Tady si myslím, že to tak nebude…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 20. Danek :

  Nimrod: Nezlob se, ale narážel jsem jen na tvou poznámku na firmu s jednateli se Španělska. Evidentně ti i něco v podobném stylu napsal Aleš.Se zbytkem tvého příspěvku nemám problém.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 21. aggu :

  Nimrod: Nemyslím, že tahle diskuze (na tomto webu) má řešit kompetence MOaP vs. MMO. Navíc, jak to městské „proklepávání“ vypadá a dopadá, si každý může udělat obrázek třeba u Amadeus Real…. :-/ Spíš mi jde o ty důvody. Na jedné straně proklamace města o podpoře bydlení, zástavbě proluk, bourání bariér (nedávno takhle básnil do ztracena sám Vltavský) a realita, byť u tak malého projektu, přesně opačná. Je to jasná proluka a přednost dostane potrhaný asfalt a ojetiny. „Nechápu“ ;) Tomuhle městu chybí nový Camillo Sitte…. I když, dokážu si živě představit jak se hádá s někým jako Rykala, Svozil, Sibinský, třeba o prostoru před katedrálou ;) V Ostravě nestačí jen přemalovat fasády jako v Praze, tady se musí znovu tvořit, a to je asi nad chápání českých úředníků a politiků.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 22. MM :

  aggu: Souhlasím, vysekání stromů a nahrazení odporným parkovištěm to byla snad největší chyba Svozila. Dostal to i z vlastních řad, bohužel pozdě. Tam měla být kašna, posezení, kousek kavárna. Bohužel je to naše klasika :-(

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. aleš m. :

  aggu: Za tento příspěvek bych dal 100 kladů, mohl jsem dát jen jeden, tak jsem aspoň zareagoval takhle :-)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 24. Michal :

  Stačil by druhý Jan Prokeš. Noví Sittové by pak přišli sami.

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.