Nová vědecká knihovna možná v koksovně

Podle Jana Světlíka, šéfa strojírenských Vítkovic, by právě umístění do Dolní oblasti Vítkovic knihovně slušelo. Vždyť při založení bylo knihovně určeno speciální zaměření na obory hornictví a hutnictví. „Umístění knihovny do koksovny, která tvoří předěl mezi dolem Hlubina a hutním komplexem Dolní oblasti Vítkovic, by tak bylo více než symbolické,“ míní Světlík.

Ostrava by tak podle něj ukázala, že svůj rozvoj staví na své industriální historii a tradicích, ale je zároveň moderním a současným městem, mezi jehož priority patří rozvoj a podpora vzdělanosti.

„Do místa s bohatou průmyslovou historií, kde se v minulosti vyzvánělo těžkou prací, by se soustřeďovaly poklady vědění. Uhlí ve schránkách by nahradila cenná literární díla, čímž by se do historické oblasti tolik typické pro náš region opět navrátil plnohodnotný, autentický a přitom zcela nový život,“ nastiňuje dále vizi Světlík.

Knihovna v koksovně by navíc zapadla do nového centra vzdělávání a zábavy, které právě teď vzniká v Dolní oblasti Vítkovic a do budoucna se chystá i na Hlubinu. V symbióze by zde existovala s naučnou stezkou ve Vysoké peci č. 1, s interaktivním muzeem v VI. energetické ústředně, s multifunkční aulou v Plynojemu a v budoucnosti také s velkým Světem techniky.

„Duch tohoto zvláštního předělového místa přitom musí zůstat zachován. Jen s tím, že linie, která dva světy uhlí a železa z hlediska pohybu lidí dříve fyzicky rozdělovala, se musí do budoucna přeměnit v linii prostupnou, spojovací,“ říká o koksovně architekt Josef Pleskot, který zpracoval studii na její proměnu ve vědeckou knihovnu.

Zdroj: denik.cz

Související články


Komentáře

 1. Headfox :

  mohlo by to být zajímavé i v kontextu dolní oblasti, s černou kostkou už je bohužel amen :(…. doufám, že to lidé papalášovi Palasovi spočítají příští rok ve volbách….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Nimrod :

  Myslím si že to Palasovi nikdo nespočítá – jestli je jeho stranickým protikandidátem Novák, tak se není o čem bavit. Bohužel politika je prázdná na osobnosti…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. aggu :

  Palas je sprosté slovo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek „Průmyslník Světlík chce k vítkovickým „pecím“ přestěhovat univerzitu“ na idnes.cz: http://goo.gl/zUFCyZ

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek „Sláva i rez. V Dolních Vítkovicích chátrají zbylé pece, co je zachrání?“ na idnes.cz: http://goo.gl/xqDKJ2

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.