Rodinný dům ve Starém Městě u FM

Ve Starém Městě u Frýdku-Místku vyrostl architektonicky zajímavý rodinný dům.

Autor: Adam Zezula, Kamil Zezula 
Autor zahrady: Zdeněk Strnadel
Autor biotopu: Monika Tichy

Ve Starém Městě vyrostl rozlehlý a nízký dům, který je složený ze dvou, krčkem, propojených domů, do něhož je umístěn hlavní vstup. Fasáda z lícových cihel se o krček nezastavuje, nýbrž jím plynule prochází, člověk je tak stále spíše mezi domy než uvnitř domu. Ze vstupního prostoru je pak veden průhled přes venkovní odpočívárnu sauny až na zahradu. Objekty jsou půdorysně přibližně stejně velké, jeden má však sedlovou a druhý plochou střechu. Gradace hmot, tak jasně vystihuje i funkční rozdělení obou domů. Nižší má čistě soukromou funkci, kdežto vyšší je logicky společenským a obytným srdcem domu. Domy jsou umístěny rovnoběžně, ale vzhledem k sobě jsou posunuty tak, aby ze všech obytných místností byl co nejlepší výhled na panoráma Beskyd. Každá obytná místnost má tak místo jedné ze stěn proměnlivý obraz krajiny. Kompozice dvou hmot je doplněna třetí hmotou garáže, která se nachází paralelně s obytnými domy v severovýchodní části pozemku. Mezi garáží a domem tím vznikl vstupní dvůr. Podobný efekt má i výše zmíněné vzájemné posunutí, které dává vzniknout intimnější části zahrady s koupacím jezírkem, které je lemováno ze dvou stran terasou domu.

rd stare mesto

rd stare mesto

rd stare mesto

rd stare mesto

rd stare mesto

rd stare mesto

rd stare mesto

rd stare mesto

Celý článek: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. Lip :

  Mooc Pěkné!

  Thumb up  Thumb down
 2. Rado :

  Radost pohledět

  Thumb up  Thumb down
 3. Rada :

  Opravdu krásné!

  Thumb up  Thumb down

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.