Rekonstrukce hotelu Palace

16. ledna 2015 jsme vás informovali o rekonstrukci objektu na ulici Žofínská v centru Ostravy. Uvedli jsme, že objekt nepatří ke komplexu bývalého hotelu Palace. Ale jak se zdá, patří, zmiňuje to web Krásná Ostrava s odvoláním na Český rozhlas Ostrava.

Ostravským vysokoškolákům se blýská na lepší časy. V krajském městě ožily plány na proměnu historického hotelu Palace v moderní studentské koleje.
Chátrající komplex stojí na dosah univerzitním fakultám a po renovaci má nabídnout 200 lůžek. O takovém zázemí sní hlavně celá řada studentů, kteří musí do školy denně dojíždět. „Bylo by to lepší časově, že by člověk nemusel tak dojíždět. Měl by více času,“ uvítala by možnost bydlet v centru studentka z Olomouce Zuzana Čížková. Cestováním do školy totiž stráví i hodinu denně. Další ze studentů Petr z Prostějova si za stávající situace vybral raději privát. Kdyby měl ale možnost bydlet v centru na koleji, rozhodně by neváhal. „Určitě bych si to vybral spíše, než bydlet v Porubě. Je to celkově jednodušší kvůli dopravě a tady v centru mi to vyhovuje,“ říká.

Nový kampus by jim navíc kromě ubytování nabízel i zázemí pro volný čas nebo podnikání. Velkolepé plány na přestavbu ale loni ztroskotaly. Majitel na opravu nezískal potřebné dotace. Teď se ale zdá, že se práce přece jen rozběhnou. Část budovy obehnalo lešení a za špinavými okny hotelu se objevili stavební dělníci.

Projekt vznikne i bez dotací. Postupně

„Je to teď příprava – třeba i vyklízení nebezpečných věcí, které tam byly, vyčištění toho objektu, aby byl připraven pro nějakou stavbu,“ vysvětil zástupce investora Petr Skrla. Do oprav se pustí i bez dotací. Původní projekt ale museli výrazně upravit a místo celého komplexu přestaví jen část.
„V rámci dotačních řízení bylo možné přistupovat k tomu projektu trochu více velkoryse, teď bylo potřeba najít to správné ekonomické řešení. Uvažujeme o tom, že bychom to udělali po etapách,“ dodal Skrla.
Na kolik vyjde upravený projekt, zatím nechce investor zveřejňovat. Pokud ale prý vše půjde podle plánů, ubytování začne nový „Kampus Palace“ nabízet už během příštího akademického roku.

zofinska centrum

zdroj: krasnaostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Alena :

  Jsem studentkou VŠ a s tímto plánem nesouhlasím. Je jasné, že to někomu pomůže, ale většina lidí, kteří vzpomínají na slávu a nejlepší léta hotelu Palace je do breku. Je škoda co se s tímto městem děje. Většina krásných budov chátrá a staví se moderní hnusy.

  Thumb up  Thumb down
 2. Balde :

  Alena: můžeme být vůbec rádi, že se nějaký investor, který s tímto míste, chce něco podniknout našel

  Thumb up  Thumb down
 3. Martin :

  Alena: Vám nepřijde lepší, když komplex hotelu Palace získá nový účel a přežije? Mně to přijde pořád jako daleko lepší varianta, než kdyby tam vzniklo něco zcela nového (s vysokou pravděpodobností nekvalitního) a původní hotel byl stržen.

  Thumb up  Thumb down
 4. aggu :

  Balde: Proč „bychom měli být vůbec rádi“? Zbytečně submisivní přístup. Pro mě za mně, zabezpečená stavba (zákonná povinnost) může stát klidně 20-30 let než se najde adekvátní využití. Proč spěchat a připouštět i špatná rozhodnutí? Nejsme under pressure.

  Thumb up  Thumb down
 5. Pavel :

  aggu: under pressure? Ach so, my říkat „unter Druck“. Čeština krásná jazyk.

  Thumb up  Thumb down
 6. Nimrod :

  Alena: Jestli jste studentkou a máte takový názor, tak je mi vás líto. A tím tuplem, že si nejlepší léta ani nemůžete pamatovat. Pokud teda nejste studentkou univerzity třetího věku.

  Thumb up  Thumb down
 7. Kostelník :

  Jeste by bylo hezke vratit na fasadu puvodni stukove dekorace (jako se to udelalo napr. u nadrazi Svinov, ci u divadla v Sumperku), nebo aspon jejich cast, aby se tem stavbam vratil elegantni vzhled z pocatku 20. stoleti. Ty jejich dnesni hole fasady jsou smutne…

  Thumb up  Thumb down
 8. Johanes :

  Ta vizualizace mi napadne pripomina fotku planovane rekonstrukce radnicni veze. Doufam, ze to jen nezalepi polystyrenem a fasadu uplne nezahladi. Kazdopadne, ted se jedna jen o to leve kridlo pod lesenim nebo o cely objekt?

  Thumb up  Thumb down
 9. Danek :

  Johanes: V článku je uvedeno, že budou postupovat postupně.Dle ně opraví jeden objekt seženou nájemce a z vynosu budou realizovat další budovu.

  Thumb up  Thumb down
 10. Jan :

  Kostelník: „…teď bylo potřeba najít to správné ekonomické řešení.“ Taky bych byl rád, kdyby to dopadlo, jak popisujete. Z výše uvedené citace zástupce investora ale vyplývá, že se štuk a jiné restituce objektu zřejmě nedočkáme. :-(

  Thumb up  Thumb down
 11. jarnemec :

  zdroj textu na http://www.krasnaostrava.cz/katerina-dankova-v-centru-ostravy-by-mohl-uz-letos-vzniknout-slibovany-kampus-z-chatrajiciho-hotelu-palace-zdroj-cro-ostrava-5-2-2015/ je ČRO. Myslím, že u tvrzení, že „část budovy obehnalo lešení“, jde jen o špatné pochopení situace, nebo tak něco. Dům s lešením má dle katastru jiné vlastníky než další čtyři budovy býv. hotelu.

  Thumb up  Thumb down
 12. Hynek [msstavby.cz] :

  jarnemec: z toho jsem trosku zmaten, tze to je nesouvisejici zalezitost? by pak mozna sluselo ten clanek opravit a na zaklade toho to tu upravime ty, at se nesiri mylne info..

  Thumb up  Thumb down
 13. Martin :

  …tedy, abych byl přesný: dle zkušeností by na místě potenciálně zbořeného hotelu Palace žádná nová stavba nevznikla… pokud nepočítáme parkoviště za stavbu…

  Thumb up  Thumb down
 14. Oasis :

  +článek: „Kampus Palace: projekt zastaven“ na moravskoslezsky.denik.cz: http://goo.gl/Eu1LbN

  Thumb up  Thumb down
 15. Crazym :

  Oasis: Hihi, kdo by to čekal… :-)

  Thumb up  Thumb down
 16. Danek :

  Crazym: Já myslím že o zastaveném projektu víme již dávno.Teď je třeba, aby si představitelé města sedli ke kulatému stolu a začali co nejdříve jednat.Musí se přece najít nějaká varianta kde sehnat peníze na realizaci zvlášT v případě, že ze strany studentu je a bude zájem o ubytovaní v kampusu.Jak uváděl rektor OU …kvůli rozšířeni studijních oboru a pro zahraniční studenty.Opravdu myslím ,že tato společnost má skvělý podnikatelský záměr.Jen to dotáhnout.Jinak nechápu proč nebyla společnost sedm stromů informována, že by se mohla dotace tak výrazně snížit.(nevím na čí straně je chyba)

  Thumb up  Thumb down
 17. Rýša :

  Danek: haha, vy jste ale optimista!!! Dovolil jsem si zkopírovat Vaši větu a nevycházím z údivu, že snad tomu, co jste napsal věříte!?! Tady v Ostravě!
  Tady je ta věta : Teď je třeba, aby si představitelé města sedli ke kulatému stolu a začali co nejdříve jednat.Musí se přece najít nějaká varianta kde sehnat peníze…

  Thumb up  Thumb down
 18. Rado :

  Myslím si, že kdyby žadatelem a investorem byla přímo OU, mohlo to dopadnout jinak. Přijde mi to trochu nelogické, aby se potřeby OU řešily skrz soukromý subjekt. Na straně druhé, řešení toho, co s Hotelem Palace, se táhne jak červená nit a nutno přiznat, že u projektů, u který je patrný tah na branku, věci vypadají jinak. Palace a další problematické stavby, to je jedna a ta samá ohraná písnička. Spíš je nutné se zeptat, proč do toho projektu nešlo město, když je schopno nalít přes 100 mil. Kč do Baníku, přičemž výsledný efekt je nejistý, resp. nulový. V tomto případě by se zabily dvě mouchy jednou ranou.

  Thumb up  Thumb down
 19. Danek :

  Rýša: Jsem optimista a sakra věřím, že tu cesta je.Třeba jedna z variant je , že by objekt mohl odkoupit OU(jak píše Rado) a přebudovat na ubytovaní pro studenty sami, jak víme VŠ nemají problém s dotacemi jako soukromé subjekty.Je třeba najít nějakou variantu.Jinak Rýšo co vím tak se primátor Macura sešel s majitelem Ostravice, teď se bude řešit skelet viz.článek v novinách….tak nechápu co tě udivuje.

  Thumb up  Thumb down
 20. Balde :

  proc by vse co nefunguje mělo odkupovat město, je to soukromé vlastnictví, tak at se stará majitel,

  Thumb up  Thumb down
 21. Rýša :

  Danek: Milý Danku, udivuje mne tvá naivita….Macura se sešel s majitelem Ostravice – NO A CO??? Kolikrát se už sešli kvůli OSTRAVICE, kolikrát se už psalo o OPSTRAVICI, kolik už bylo petic kvůli OSTRAVICI, dokonce tu byl i Křeček a psal romány o OSTRAQVICI a kde je nějaký efekt??? OSTRAVICA vypadá jen hůř a hůř…..tak už víš milá Danku, co mne udivuje??? Tvá naivita….

  Thumb up  Thumb down
 22. Danek :

  Rýša: Máš samozřejmě pravdu, umím být i naivní.Snažil jsem se ti vysvětlit že se některé věci se Macura snaží řešit.Zase je tam pár měsíců. Nejde hned všechno naráz.Jinak problém Ostravice je troch jiný než u Palace.Třeba defakto nikdo ještě nenašel využití(obchodnák né protože postavili Karolinu,Knihovnu ne protože bude v dolní oblasti atd….co by tam mělo být?U Paláce je defakto hotový projekt,je plán využití,dokonce je zájem o ubytovaní ze strany studentu OU…jen se to prostě zadrbalo s dotací…takže jediný problém je financovaní…..takže já vidím u Ostravice problému mraky a u Palace jen to financovaní…..jak řikám snad se najde cesta.

  Thumb up  Thumb down
 23. Rýša :

  Danek: Danku, já bych byl rád, kdybys měl pravdu a aspoň bývalý hotel Palace v centru by byl zachráněn. Nechtěl jsem tě urazit s tou naivitou, leč já tomu, že město se nějak postaví za projekt Palace a najde peníze, nevěřím. Město už pohnojilo a de facto špatnými smlouvami zničilo tolik cenných staveb,viz třeba jatka, že prostě nevěřím, že výměnou starosty se něco zlepší.

  Thumb up  Thumb down
 24. Rýša :

  Balde: A proč město prodává tavby a pozemky nefunkčním soukromníkům? A pro město se špatnými smlouvami?? Že ty smlouvy pokaždé jsou výhodné jen a jen pro soukromníka. Čím to asi je?

  Thumb up  Thumb down
 25. Martin [msstavby.cz] :

  Já nevím teda, co znamená pojem projekt zastaven. Ale jsem šel dneska dopoledne okolo, tak v přízemí makali dělníci.

  Thumb up  Thumb down

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.