Polský dům se bude na jaře opravovat

Jeden z nemnoha architektonických klenotů Ostravy, Polský dům, se na jaře začne opravovat. Slibuje to nový majitel, který tak hodlá ukončit několikaleté pustnutí památky. Objekt má opět fungovat jako hotel, v přízemí vznikne balneo centrum. Původně měl být dům už opraven.

Přestože se loni na jaře předpokládalo, že by se Polský dům mohl otevřít veřejnosti do konce roku 2011, rekonstrukce dodnes nezačala. To je hlavní důvod, proč se někteří Ostravané začali obávat o další osud domu, který polská menšina slavnostně otevřela 8. září 1900. Podle Evy Kusové (jednatelka ostravské společnosti Favorit) zdrželo zahájení oprav složité vyřizování stavebního povolení. „Měli jsme své plány. Jenže časový harmonogram jsme museli už dvakrát předělávat. A já netuším, zda ho nebudeme muset měnit znovu. Nevím, co nás ještě může překvapit,“ říká s tím, že při vyřizování stavebního povolení narazili na řadu nečekaných překážek.

Ty souvisely s komplikovanými vlastnickými vztahy v minulosti, ale i s tím, že Polský dům je památkově chráněnou budovou. „To znamená, že si nemůžeme dělat, co chceme,“ vysvětluje Kusová. Dodala však, že nakonec se jim podařilo dát dohromady všechny potřebné podklady a v minulých dnech získali stavební povolení. „V domě jsme pracovali už loni, jen zmapovat jeho stav bylo náročné. A zatím stále děláme drobné opravy, na které stačí ohlášení stavby. Povolená rekonstrukce začne na jaře. Jak dlouho potrvá, to uvidíme. Chceme však Polský dům nebo alespoň jeho část určitě otevřít co nejdříve,“ podotkla Kusová.

To, že Polský dům se má skutečně dočkat postupné opravy, potvrdila i mluvčí radnice Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková. „Vydali jsme stavební povolení na první etapu stavby nazvané Obnova Hotelu Polský dům,“ uvedla mluvčí. Podle povolení má v suterénu zůstat kuchyně. Firma neplánuje jen drobné dispoziční změny, ale kompletně nové vybavení. V další části suterénu by mělo vzniknout nové balneo centrum pro hotel: s vířivkou, masážními vlnami a saunou.V přízemí zůstane vstupní prostor pro návštěvníky a recepce. V celém hotelu by měly být zmodernizované pokoje a sociální zařízení… „V podmínkách povolení je, že nám stavebník oznámí zahájení stavby. To zatím neučinil. Stavba má být dokončena do dvou let, tedy v lednu 2014,“ dodala Pondělíčková.

Zdroj: idnes.cz

Související články


Komentáře

 1. Summerboy :

  No konecne dobra zprava! Polsky dum uz chatra dostatecne dlouho na to, aby ho dali do poradku. Porad lituju, ze s Nemeckym domem je amen…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Hynek [msstavby.cz] :

  *dotazy ohledne CB Centra Skansky presunuty do http://www.msstavby.cz/cb-centrum-16-11-2010/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. thrpst :

  zbourat

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. aggu :

  @thrpst: ?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. thrpst :

  Nevím mi to přijde jako nejlepší řešení. Stavba nevyužívá celý blok a to je škoda. Parcela by si to zasloužila. Kdyby ten dům byla taková pecka tak by z něj nebylo už pár let co je z něj teď. Nemyslím si že nějaká rekonstrukce to změní.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 6. Sanju :

  Souhlasím s tím, že pozemek by si zasluhoval blok, ale bourat v žádném případě. Vždycky když se obrátí v Ostravě vítr, tak mají potřebu lidé u kormidla bourat staré, aby to nahradili novým, „lepším“. Nechme Ostravu chvíli organicky růst proboha.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Coppola :

  thrpst: Ano nejlepší je, když jedna stavba zabírá celý blok, nebo dokonce více bloků najednou, jako třeba obchoďák na Karolině. :-D Navíc monoblokovost je samozřejmě mnohem důležitější hledisko než nějaká historická hodnota. Takže zbourat a postavit tam třeba garáže, hlavně ať se zabere celý blok.

  Promiň, ale musel jsem si rýpnout, co kdyby to tu náhodou četl nějaký tumpachovec z magistrátu a nechal se těmi tvými argumenty inspirovat…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. aggu :

  Pokud se nepletu, tak ten blok tam ještě před válkou byl, ale pak přišli nazis…. Vedle stála synagoga…. Já bych v té „tradici“ nepokračoval, je to krásná secesní budova. Uvnitř jsem byl naposledy asi před 5 lety a pravda, padla na mne trochu depréze…Čeká je hodně práce, ale výsledek bude stát za to ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. thrpst :

  Když je to tak skvělý dům, proč není, třeba jako hotel, využit? Proč se nechává spustnout? Možná je doba trochu jinde a lidé co cestují po hotelech netouží až tolik po dobrodružství ubytování v Polském domě. Je vůbec možné provozovat takový hotel s pár pokoji (dejme tomu zmodernizovaný), v dnešní konkurenci s výdělkem pro majitele? Je mnohem těžší udělat dobrou a užitečnou (investičně) rekonstrukci než stavět na čistém papíře. Můj názor je pochopitelně kontroverzní, ale myslím si že ta parcela by zbouráním domu a postavením nového našla lepší, jednodušší a ekonomičtější využití. Tolik můj názor do diskuze, je mi jasné že rozhodne majitel objektu a památkáři.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 10. Summerboy :

  @thrpst: Nechcete si založit developerskou firmu a postupovat jako v případě Ostravice či jatek? Anebo nechcete jít dělat na magistrát? Tam byste se dozajista uživil…. Odpusťte mi trochu jízlivosti, ale jak můžete mluvit o tom, že by bylo potřeba tuto plochu využít jinak? Máte po centru Ostravy málo nevyužitých ploch, kde nestojí nic? Když se tak skvěle staví na nezastavěné ploše, prosím, můžete zastavovat ty nezastavěné.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 11. Sanju :

  thrpst: Provoz v hotelu skončil v roce 2007, myslím, že ani Vy, ani já, nejsme schopni říci, jak schopné bylo jeho vedení. Krize se jistě podepsala na tom, že do podniku nikdo neinvestoval už dříve. Polský dům má výhodnou polohu na okraji historického centra Moravské Ostravy, pro hotel je to dobrá pozice, nakonec to si zřejmě myslí i majitelé nedalekého Mercure. Ostravané vnímají Polský dům jako tradiční místo, kus historie města, zcela určitě je tedy využitelné i pro společenské akce, protože je to jednoduše známá značka.
  Váš názor není kontroverzní, je spíš hloupý. Kdyby všichni bourali a stavěli znovu, protože je to „jednodušší a ekonomičtější“, jezdil by se pak někdo dívat na historická centra Prahy, nebo Českého Krumlova, když by tam místo středověké zástavby byly paneláky? Historické jádro Ostravy je pořád ještě mladé, protože toto město se probudilo teprve před nějakými 170 lety. Ale už by jej spousta lidí nejradši srovnala se zemí a vymazala ho lidem z paměti. Jako se o to svého času snažili komunisté.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. thrpst :

  Věcná diskuze je dobrá diskuze. Na magistrát jít nechci, uživím se jinak a mnohem lépe :) „Paneláky místo středověké zástavby“ je pochopitelně absurdní výrok. Vy tvrdíte, že neúspěch Polského domu je/byl způsoben neschopným vedením. To je možné, ale osobně si to nemyslím. Neúspěch tohoto domu je podle mého názoru způsoben jeho zastaralostí a zanedbaností. Pro hotel má ideální polohu, ale jako hotel neuspěl. Přitom od doby co skončil ubytovací kapacity v Ostravě spíš hodně rostly. Jako budoucí hotel se saunou to bude, podle mého názoru, mít majitel s dlouhodobého hlediska těžké – tím neříkám že to nebude možné.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Sanju :

  thrpst: Snažím se pochopit, v čem je výrok „Paneláky místo středověké zástavby“ absurdní. Než tuto památkově chráněnou zástavbu rekonstruovat, bylo by jistě „jednoduší a ekonomičtější“ domy zbourat a postavit domy nové, pokud by nám bylo jedno, o jaké hodnoty tímto aktem přijdeme (což mnohokrát představitelům minulého režimu lhostejné bylo). Vy navrhujete v podstatě totéž, rozdíl je jedině v tom, že Polský dům není starý 600 let, ale 112 let. I tak se ale jedná o jednu z nejstarších staveb tohoto města, kus kulturní paměti.
  Netvrdím, že minulé vedení bylo neschopné, vyloučit to ale podle mě zcela nejde. Budova hotelu Mercure je také památkově chráněná, taky byla upravena do podoby hotelu až v nedávné době, pokud vím, daří se hotelu dobře. I když je samozřejmě rozdíl mezi lokálním podnikatelem a mezinárodním řetězcem, nemyslím si, že by situace Polského domu byla špatná.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Lyczawski :

  No ale máme rok 2013 a Polsky dum stále více chátrající. Zvládnou to vůbec do příštího roku? Držím palce!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Joshua Jozef Kanalos / actor :

  Jako bývalý zaměstnanec v Hotelu Polsky DUM v Moravske Ostravě, jenom s hrůzou sleduji na Internetu, jak se po restitucich vrátil Původním majitelum do rukou, jak ho znilcili, nejkrasnejsi skvost vubec v Ostravě, V letech jak jsem tam pracoval ve funkci šéfkuchaře, jsem prakticky s kucharem Jaroslavem , provoz rozbihali a dali jsme hotelu zde pravou tvar. Myslim tim kuchyn, ktera dela hotel hotelem. V te době ředitele Petr Stonish, a vedl hotel velice dobře. konaly se tam obrovské rauty a dávali jsme do vědomí celému světu, že jsme zde. Z celeho okoli jsme Stahl strávníků, kdyy jediní v okoli jsme meli denní menu, za přijatelnou cenu. Svatby, promoce, hostiny, rauty, no zkratka hotel posperoval a to diky nam, dvěma kucharum a pak personálu, ktery k nam přichází a byli jsme Nejlépe odnoceni v ramci cele ostravské gastronomické brandyi.Uz si vsechny jména nepamatuji, ale v te době kdy byl ředitel odvolán jsme petici podepisovali na jeho záchranu. Coz bylo marne a pak se cely vynikající personal rozprchli do jiných podniku. Odstavili jsem hotely jako je ATOM. Palac i jine. Je to katastrofa. Radni v Ostrave by potrebovali poradnu facku, aby se spamatovali. Pral bzch si se tam vratit, Pokud se toto dostane do ruk a hlavne hlav kompetentnzm, pak se mohou nad tim yamyslet. Preju vsechno dobre. Joshua Jozef Kanalos / v te dobe jsem se jmenoval TOKAR, podle jmena manzelky.
  Já, Jozef jsem se vrátil do Grandhotelu PUPP v Karlových Varech. Polskému domu, jsem říkal, že je to Maly PUPP. Taku Nádherně jste Ostravsti slavní podnikatele nechali zničit a jeho pověst pošramotit

  Thumb up 1 Thumb down 0
 16. Joshua Jozef Kanalos / actor :

  Mila slavná Ostravska stavební společnost, Favorit. Úvodem přeji vše dobře, ale dnes jsem si na Internetu hledal adresu na Hotel Polskz DUM, kde jsem s hrůzou zjistilo, v jakém hrozném stavu se Hotel rozpadá, před zraky celé nejen Ostravské spolecnosti, ale najme světu a těch co tam v letech 1990 / 1998 nejenom pracovali, ale především byli ubytovani, jedli atd.. Promiňte mi, ale dovolte abych se vam představil. Jmenuji se Joshua Josefovi Kanalos v té době, když se rozbíhal hotel, a to za ředitelování Petra STONISCHA. Polsky dum,jako nejskvostnější budova vůbec v Moravské Ostrave, zůstává tak zchatrana. Je mi do pláče, při pohledu na to, protože mam z něho ty nejkrásnější a nejmilejší vzpomínky mého života. V otevírání, když jsem s kuchařem este Jaroslavem, připravovali raut, chodilo tam mnoho lidí, konaly se tam velke rauty. Díky mému sefkucharskemu umění tam se stravovala skoro polovina strávníků Ostravska a nejen to. Az do restituce jsem tam pracoval a reprezentoval na Gastro soutěžích Polsky dům, co jsme iv roce 1995 soutez v přípravě jídel vyhráli. Konkretne s polskými bygusom, ktery nikdo tak neuměl uvařit a pak jsem tam já, vařil nejlepsí svíčková na smetaně a srnčí ragů na vině. Za mého působení tam pracoval vynikajuci skoro najlesi kolektiv jak v kuchyni, ktera dělála dobře jméno hotelu a pak obsluhující personál i recepce. Prosim vas nedejte tomu zaniknout. Verim ze to jeste dokážete dat dokupy. Zdravim vas a přeji jeste jednou vse nejlepsi. Joshua Jozef kanalos/Tokar.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 17. Jiří Kahan :

  Škoda té krásné stavby …

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Lyczawski :

  Teď ale vážně – Ví někdo z odpovědných osob Města OSTRAVA !!! důvod, proč ten Polský dům už není dávno opraven? Vždyť byl už před lety prodám akciové společnosti Favorit – paní Kusová měla rozhovory i v televizi a vypadalo to všechno v pořádku. Jestli to nezvládá, nemělo by město nějak zasáhnout? Vždyť na té budově vznikají doslova nevratné škody. Vidím to denně, když kolem toho chodím – chátrá to před očima. Jediné, co se udělalo – že se pověsily na hotel velkoplošné reklamy. Tak jestli chtějí rýžovat na tomto a nikomu to nevadí, tak je to dobrý návod pro ostatní! Pověsme reklamy na ostravskou radnici a na hrad a na muzeum! To vidím opravdu jenom já, že ten soukromý vlastník s tím nemá žádný dobrý úmysl? Proč naši zastupitelé vždy všem věří? A novináři, ten údajný hlídací pes naší slavné demokracie, ti mlčí jako proč? No jasně, ty živí bulvár, tohle nikoho nezajímá. Smutná doba to je…

  Polský dům je ukázka toho, že státem chráněná památka znamená v překladu – nechána na pospas osudu. Ostravští památkáři – vy berete peníze přesně za co?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 19. Rýša :

  Lyczawski: Ale hotel Polský dům se měl začít opravovat na jaře v roce 2012 a teprve je léto roku 2015. Jste se vrátil z emigrace, že nevíte, jak to v Ostravě chodí?
  Jste nečetl v článku co řekla v roce 2012 Kusová – jednatelka ostravské spol.Favorit? Kopíruju:Chceme však Polský dům nebo alespoň jeho část určitě otevřít co nejdříve,“ ….no ale kolik let skrývá Kusová za slovem nejdříve, už nám neprozradila.
  A pak tu kromě Kusové máme naše ostravské radní………

  Thumb up 1 Thumb down 0
 20. Karel :

  Jsou nějaké novinky o Polském domě? Co ta slibovaná rekonstrukce, začne ještě dříve, než to úplně zchátrá a spadne?

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.