OVASTORY #49 Disneyland rok druhý

I tento rok postihl Masarykovo náměstí kýčovitý mobiliář při letní události Písek v centru.

Oproti loňskému roku je méně mobiliáře. Opět bylo na náměstí umístěno hřiště s pískem. Malé pískoviště, sem tam nesourodé odpadkové koše a byly náhodně rozmístěny komerční betonové lavičky. To je vše, co vytvořil centrální obvod pro letní pobyt v centru města. Cirkusový guláš veřejného prostoru hlavního náměstí třetího největšího města ČR se letos podařilo uvařit velice snadno.

Lavička, která dělá reklamu na místo, na kterém se právě nacházíte…. Umístěna celkem „zajímavě“. Proč nebyly zvoleny stejné koše a jsou použity i popelnice, je záhadou. Místo působí velmi rušivě a chaoticky…

Sem tam koš, sem tam lavička…

Minulý rok byl aspoň přístup k hřišti vysypán štěrkem. V květináčích byly umístěny malé palmy. Letos ani to.

Vypadá to, jakoby nejmenovaný výrobce dětských nápojů byl sponzorem. Není… Opět zátiší s ohavnými lavičkami.

Celkově veřejný prostor daného místa působí chaoticky a rušivě. Dalo by se říct, že co se našlo ve skladech a kdo ví kde ještě, bylo zde umístěno. Mobiliář není sjednocený a dominantní bílý stan s kávou (a letos i pípou na pivo) prostor nezachrání. Je utopen v nánosu betonových laviček a plastových židliček. Absolutně zde chybí více stejnorodého posezení, či lehátka. Celkově je „Písek v centru“ vypovídající reflexí představ a „nároků“ veřejného prostoru ze strany obvodu. Však něco tam dejte, stačí že pivo teče…

Tragický loňský rok byl ještě přívětivý oproti letošnímu ubohému stavu:

2016:

2016:

Související články


Komentáře

 1. dolil :

  Ostrava jde z kopce.

  Thumb up 10 Thumb down 6
 2. Rýša :

  dolil: Ano, díky politikům, které jsme si zvolili.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 3. Lukáš :

  *kvůli

  Thumb up 4 Thumb down 0
 4. Adam K. :

  Fiasko hodne te nejzapadlejsi vesnice republiky. A k tomu celemu nestesti pridame baliky slamy jako super neprehlednutelna reklama. Priste by je mohli rovnou napichnout na vrchol radnice, at si toho kazdy vsimne a akce tak bude urcite uspesna. :) Kdyby tu plochu vylili betonem a radeji na nic nesahali, tak udelaji rozhodne lepe. :((( Ve volbach budu mit jasno!!!

  Thumb up 10 Thumb down 2
 5. thvari :

  Tohle mi ještě přijde jako ten nejmenší problém. Je to dočasné, odstraní se to, nebude to hyzdit město věčně (ale samozřejmě je dobře to kritizovat a srovnat třeba s tím, jak vypadalo v létě náměstí v Polském Těšíně, které se mi moc líbilo), ale horší jsou věci typu zmršené rekonstrukce ulic, nepovolování nové výstavby, takže vlastně jediné, co se v centru povoluje jsou rekonstrukce, nebo absolutní nehoráznosti typu desetiletí neřešených frýdlantských podchodů a podobné „chuťovky“, mezi něž osobně vysoko řadím dálniční nadjezd pod radnicí na Slezskou Ostravu, jak by tam jezdilo tři sta tisíc aut denně…

  Thumb up 5 Thumb down 3
 6. Michal :

  Jaké Masarykovo náměstí?
  Tohle je především Proluka rok asi tak padesátý pátý!

  Thumb up 4 Thumb down 1
 7. Crazym :

  Michal: No to ne, proluka to sice je ale.
  Tohle je 14.6.1962 http://www.imagehosting.cz/?v=masarydrd.jpg
  Tohle 31.5.1967 http://www.imagehosting.cz/?v=masaryrcr.jpg troleje ještě jsou ale budovy už na odpis.
  A tady ty budovy ještě vrhají stín a taky je to max 1967 kdy se zrušily trolejbusy a vznikla pěší zóna http://www.imagehosting.cz/?v=masarypgp.jpg
  A tohle mezi roky 1967-70 nemám přesné datum http://www.imagehosting.cz/?v=masaryhsh.jpg

  Thumb up 4 Thumb down 0
 8. marian :

  myslím, že na technických službách města ov. se perou slušné prachy na těchhle reklamních plochách a lavičkách (zeptejte se někoho kdo má propagační studio, vlastní billborady atp.) je to asi dost dobře namazaný stroj, v němž jedou ti správní lidi z radnice, a proto to vypadá tak jak vypadá a nikdo s tím přes do očí bijící hnus nehne:-(

  Thumb up 5 Thumb down 0
 9. Martin [msstavby.cz] :

  Michal: Pozemek přiléhá k Masarykovému náměstí. Nikdo také neříká, že Lasu, stará Radnice je u Masarykova náměstí…

  Thumb up 0 Thumb down 3
 10. Rado :

  Problém je v totálně šíleném, zastaralém městském mobiliáři ještě z doby krále Klacka. Jestli taková betonová lavička patří do centra města, to je na diskuzi, podle mě rozhodně ne. Masarykáč nikdy nebyl výkladní skříní, nebo byl, ale posledních 20 let rozhodně ne a transformoval se výhradně do podoby přestupního místa mezi Sýkorákem a Elektrou. A ten dětský koutek, co je na fotkách, to je ubohost nejvyššího řádu.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 11. jarnemec :

  Crazym: 21. 3. 1968 – „Destrukční skupina Vítkovických staveb, stavební správa 400, vedená ing. Václavem Trhovským, zbourala 21.března odstřelem na rohu Zámecké ulice a náměstí Lidových milic poslední čtyři domy rozsáhlé demolice starých zchátralých domů. Na uvolněném místě bude postaven největší obchod s potravinami Supresam.“ https://multimedia.ctk.cz/foto/document/31828513/3

  Thumb up 2 Thumb down 0
 12. Crazym :

  jarnemec: Díky za info, už je mám stáhnuté, to až jednou budu senilní :D
  Kde soudruzi udělali chybu, že Supresam nestojí? :D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. acdlcia [msstavby.cz] :

  jarnemec: V Polsku je mají http://fotopolska.eu/foto/641/641018.jpg

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. aldik :

  Jsou tu důležitější věci na řešení (třeba bezpečnost) a tady se bude rejt do takových ptákovin ;) Holt většina neřeší kde je jaká lavička, či popelnice, to jen pár lidí :D

  Thumb up 1 Thumb down 13
 15. acdlcia [msstavby.cz] :

  Crazym: Je škoda že to náměstí nevypadá jako na tom snímku z roku 67. Je tam zeleň, je tam cesta, je tam živo, je to super.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 16. skelet :

  aldik: a pak se jeden diví, jak to v centru vypadá.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 17. talage :

  aldik: Jakože je třeba více kamer? Nebo strážníků MP?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 18. Jiřík :

  Neposílejte ty historické fotky, člověku pak nezbyde nic jen oči pro pláč. :(

  Thumb up 1 Thumb down 0
 19. thvari :

  Jiřík: Kdyby tam stály nějaké perfektní budovy, jako je třeba Ostravská brána nebo ta štíhlá budova polikliniky v Kostelní ulici, tak bychom se mohli zase radovat – bo není všem dnům konec! :-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 20. jarnemec :

  acdlcia [msstavby.cz]: Díky, od roku 2006 nemají, tedy ne tento úžasný z r. 1962… http://www.hiddenarchitecture.net/2016/04/supersam.html a https://pl.wikipedia.org/wiki/Supersam_w_Warszawie

  Thumb up 1 Thumb down 0
 21. acdlcia [msstavby.cz] :

  jarnemec: Tak to je škoda.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 22. Adamous :

  Doufam, ze se jednou taky dockame podobneho smysleni i v nasem meste http://zpravy.idnes.cz/vaclavske-namesti-rozhovor-architekt-jakub-cigler-rekonstrukce-oprava-promena-burty-tramvaje-ijg-/domaci.aspx?c=A170919_123226_domaci_mav

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.