Nový Jičín chce Hückelovy vily

Dlouhá léta opuštěné vily snad najdou záchranu.

Dvě vily postavené v letech 1880 až 1890 podle návrhů vídeňského architekta Otto Thienemanna patřily rodině Hückelů, majitelům sousední továrny na klobouky (současný TONAK).

Po druhé světové válce honosné objekty připadly státu, který v jedné vile zřídil dětskou ozdravovnu, ve druhé fungovalo kožní oddělení. V roce 1990 získal areál okresní úřad a postupně v prostorách působila řada podnikatelů. Do majetku nakonec budovy dostala novojičínská nemocnice, spadající pod krajský úřad. Ani ten nenašel využití a v roce 2008 vily v dražbě za 13,5 milionu získala severočeská developerská společnost JTH. A za stejnou sumu firma nyní nabízí městu odkoupení vil. Ale už v mnohem horším stavu.

Záchranné práce by přišly na zhruba 37 milionů, obnova obou vil na dalších asi sto milionů. Když architekti připočetli venkovní úpravy a náklady na nové využití, došli k částce 195 milionů korun.

novy jicin

Místostarosta Nového Jičína Pavel Bártek sdělil, že město požadovaného 13,5 milionu korun v případě souhlasu zastupitelů zaplatí z peněz ušetřených při rekonstrukci krytého bazénu. „O jednu vilu už má zájem zdravotnická společnost. Uvnitř by zřídila ambulance,“ nastínil místostarosta. Druhá vila by sloužila zejména kultuře, například Pavel Wessely z Klubu rodáků a přátel Nového Jičína navrhuje zřízení městské galerie. Přeměna místa by podle odhadu trvala asi sedm let.

Současný majitel Jaroslav Třešňák z firmy JTH uvedl, že v současnosti investuje zejména v domovských Teplicích a na Nový Jičín, kde nedávno dokončil demolici opuštěné tabákové továrny s přeměnou na obchodní centrum, už nemá kapacity. „Ještě se snažím zaplnit prostor vedle supermarketu. mělo tam být hobby centrum, ale nevím, jestli se to podaří.“

K Hückelovým vilám řekl, že do nich investoval asi dva miliony a původně v jedné z nich chtěl zřídit sanatorium pro neplodné páry. „Bohužel se mi to nepovedlo, protože i bývalé vedení města nedodrželo například souhlas s tím, abych mohl v okolí vil stavět, a že mi nebude dělat problémy s tabačkou,“ tvrdí podnikatel.

Jak radní Miroslav Rešl upozornil, Třešňák není na městském souhlasu závislý. „Když nekoupí město, tak podle jeho slov mají zájem firmy, které staví bytové domy a satelitní městečka,“ naznačil, že pak by vily nejspíše čekal definitivní zánik.

zdroj: idnes.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.