Konverze dolu Sv. Trojice

Jak jsme již informovali, začal nový ročník architektonické soutěže pro mladé talenty Young Architect Award 2012. V rámci této události Vám po deset nedělí představujeme poněkud výživnějším způsobem u nás doposud nezveřejněné soutěžní projekty z minulých ročníků, které se týkají regionu.

Dnes práce přihlášená na YAA 2011: Konverze bývalého dolu Sv. Trojice v Ostravě , transkripce Křížové cesty od Bc. Petra Žáka.

Autorská zpráva:

MÍSTO

Poloha areálu bývalého dolu Sv. Trojice vybízí k náhledu na širší okolí Trojického údolí, jako těžiště mezi historickým centrem Moravské Ostravy a haldou Emou na straně Slezské Ostravy.

Potenciál brownfieldu je zejména v jeho poloze na pomezí městské a krajinné struktury. Za předpokladu vývoje a oživení kulturního klastru Černá Louka je příležitostí vtáhnout život také do Trojického údolí a dále na vrchol haldy Emy, která je dominantním elementem v krajině města.

Černá Louka a halda Ema představují kontrast, vytvářející plynulý přechod z městského charakteru, přes kulturní klastr do krajiny uvnitř města.

POSTINDUSTRIAL

V současné době je území ekologicky stabilizované a je vypracovaná studie pro odstranění ekologické zátěže a obnovení využitelnosti území.

Část dochovaných památkově chráněných historických objektů je prozatím užívána pro výrobu a skladování, větší část však zůstává nenaplněna. S absencí údržby a užívání objektů dochází ke zhoršovaní technického stavu, proto je důležité najít potřebnou náplň konverze pro záchranu kulturního dědictví a neztrácet další fragmenty identity místa. Podstata konverze spočívá ve vyzdvižení architektonických a estetických hodnot, které by za jiných okolností byly opomíjeny.

Po nedochovaných objektech a struktuře těžebního průmyslu zůstala jen historická stopa v archiváliích, která by ale měla být respektována vzhledem k paměti místa a genia loci, resp. při utváření místa z ní vycházet.

KONVERZE, INTERVENCE

Jedna z etap regenerace spočívá v konverzi bývalé strojovny na kapli odpočinku, utvářenou zejména jako kulturní, shromažďovací a výstavní prostor. Kaple je součástí transkripce „křížové“ cesty vedené údolím na haldu Emu. Cesta prochází skrze vytvořená přírodní náměstí (mýtin) zachycující historickou stopu nedochovaných staveb dolu Trojice (podpoření paměti místa), na mýtinách jsou umístěny jednotlivá zastavení cesty.

Cesta začíná zastavením na jámě č.1, poblíž původního vstupu do areálu dolu Trojice, prochází údolím a končí zastavením na vrcholku haldy Emy. Zastavení jsou ustavena ve struktuře krajiny na základě historických stop, jakožto vyzdvižení paměti místa a prostředek k ukotvení individuální i kolektivní identity. Jsou rozmístěna zejména ve vytvořených mýtinách vycházejících z historických stop bývalých staveb dolu. Transkripce křížové cesty se opírá o zpodobení událostí, jež nemají upadnout v zapomnění. Symbolika utrpení spasitele a nesení kříže za naše hříchy je přenesena na vymáhání krajiny při těžbě a vyrovnávání se z pozůstatky industriální doby.

Za spolupráci děkujeme yaa.cz. Uzávěrka přihlášek pro letošní ročník soutěže je 4.7.2012. Veškeré informace najdete na webu.