Fiasko roku v Havířově

V pátek 13.února bylo v Havířově po rekonstrukci otevřeno autobusové nádraží.

Sice je teprve konec února, ale s klidem můžeme tuto stavbu označit za jeden z největších stavebních omylů na území kraje ze tento rok.

Oproti dřívějšku už nádraží nemá velkoryse pojatou vnitřní čekárnu, ale lidem musí stačit venkovní krytý prostor se šestnácti sedátky bez opěr. „Jak si tady má starší člověk sednout, když se ani neopře? Co to je za nádraží bez čekárny?“ ptala se žena, která se přišla podívat na páteční slavnostní otevření. Jedinými uzavíratelnými prostory pro veřejnost jsou toalety s poplatkem 5 korun nebo cestovní kancelář.

Vzhledově nová budova působí jako laciná napodobenina původního objektu dovezena z Potěmkinovy vesnice. Vlastně celá rekonstrukce je zajímavě řešena…

havirov

… přístřešky tak vysoké, že před deštěm se pod nimi prostě neschováte. Snad již vždy bude sněžit a pršet kolmo…
havirov

… lavičky, na kterých se neopřete. Jelikož se zde nenachází vytápěná čekárna, bude to v zimě sranda…
havirov

zdroj: denik.cz

Související články


Komentáře

 1. zerdě :

  dobre jim tak :) nevzdy znamena nove, ze je dobre

  Thumb up  Thumb down
 2. zerdě :

  podle toho co jsem cetl, tak to kritizuji sami havirovane, mozna dokonce ti co by bourali vlakove nadrazi a pak by s otevrenou papulou stali a koukali co tam vyrostlo

  Thumb up  Thumb down
 3. MachRo :

  Co se týče čekárny, tak je to škoda. I když v původní budově byla podle mě minimálně využivána. Všichni stejně čekají venku nebo si zajdou do nedalekého kauflandu. Jestli vyroste vedle nádráží obchodní centrum, tak všichni kdo budou čekat na spoj se zajdou ohřát dovnitř.

  Thumb up  Thumb down
 4. Rýša :

  No jestli to je budoucnost našich nádraží – zbourat staré a postavit nové bez čekáren, máme se na co těšit. Někde jsem četl, že v havířovském novém nádraží sice není místo pro čekárnu, ale nějakou cestovku tam vtěsnali. A perla z úst předního Haviřováka – čekárna tam není, protože by ji využívali bezdomovci. NESKUTEČNÉ,ale bohužel v dnešním Česku reálné. Takže díky této úvaze se možná zruší i ten nedaleký kaufland, tam taky chodí pár jedinců ne nakupovat, ale krást, tak ať jim nedáme příležitost, tak obchod zavřít.

  Thumb up  Thumb down
 5. Jirka :

  hlavně, když bude pršet sněžit a foukat, tak díky vysoké střeše tam bude mokro stejně jako venku.. To zas projektoval někdo kdo snad nikdy nebyl na nádraží.

  Thumb up  Thumb down
 6. zerdě :

  u te stare budovy byl problem, ze stejne jako vlakac, ale i jine budovy v CR nebyla prubezne udrzovana, podle toho to vypada a pak se to misto rekonstrukce zboura, protoze kdo by opravoval takovou kucu, otazkou ale je, zda novou budovu bude nekdo udrzovat, nekdy na podzim jsem jel ze svinova a myslim, ze nova odbavovaci hala a prostory pred ni potrebuji facelift jako sul, zvlaste ta poskozena dlazba pred nadrazim me nemile prekvapila

  Thumb up  Thumb down
 7. DanM :

  Takové nádraží se podle mě hodí do x tisicového městečka, ne do města velikosti Havířova. Navíc mi neříkejte, že kdyby tu rotundu udělali celou uzavřenou a ne jenom půlku, že by to stálo o několik milionů více.

  A vůbec, je tam aspoń třeba informační tabule ODIS informující o aktuálních odjezdech autobusů?

  Thumb up  Thumb down
 8. aggu :

  Nádraží jsou veřejné stavby toho nejvyššího významu. Jsou to brány do města a podle toho mají vypadat. Jestli někdo (rozuměj havířovský politik) bere jako jeden z hlavních, ne-li hlavní atribut projektu antivandal a antihomeless řešení, tak je něco špatně. V jeho hlavě.

  Thumb up  Thumb down
 9. Nimrod :

  Souhlasím, fiasko jako prase. Od začátku jsem komentoval spíše negativně. Nesdílel jsem aspoň to malé očekávání u některých. Bohužel je to další pomníček havířovského vedení raadnice z minulého období.

  Thumb up  Thumb down
 10. pidzi :

  aggu: Vy si myslíte, že havířovský politik někdy jel autobusem? Nebo možná někdy jo, ale už si to určitě nepamatuje… Bohužel!

  Thumb up  Thumb down
 11. Eda :

  Mám pocit že v dnešní době je vše o designu, všechno co nejvíc strohé, ať je to sexy, ale použitelné už to není vůbec.

  Thumb up  Thumb down
 12. Ričí :

  Souhlasím s článkem. To není budova, ale v podstatě velký označník stanoviště autobusů. PS: Havířovák je nějaká nová trollmutace Dubiňáka?

  Thumb up  Thumb down
 13. Martin [msstavby.cz] :

  Eda: Tohle není ani o designu :D :D

  Thumb up  Thumb down
 14. Rado :

  Fiasko je slabé slovo. A možná se dočkáme té troufalosti, že danou stavbu uvidíme v soutěži o stavbu roku v MSK. Holt architektura nemá v našem kraji na růžích ustláno a je bita, co to jen jde. Hlavně že se staví, nejlépe bez soutěže a potom to tak dopadá, příkladů tu máme neurekom. Na straně druhé, v dané místě opravdu není o co stát, sám panelák a Kaufland, navíc je to utopeno v zadní části Havířova, tak to není až tak na očích. Samozřejmě píšu to v nadsázce, stavba je to ošklivá jak noc.

  Thumb up  Thumb down
 15. Rýša :

  Rado: …kdyby byla jen ošklivá, ale neplní ani svůj účel – tedy posloužit cestujícím

  Thumb up  Thumb down
 16. Rýša :

  Ričí: … a Ostravák nevadí??? není jedno jestli Ostravák nebo Ostravan, Dubiňák nebo Dubiňan nebo Havířovák nebo Havířovan??? Důležité je, co ten OBYVATEL A ČELNÍ PŘEDSTAVITEL Havířova vypustil z huby – pardon pro Vás z úst.

  Thumb up  Thumb down
 17. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: Myslím, že Ričí myslí člověka pod nickem „havířovák“, ne žádné politické hnutí….

  Thumb up  Thumb down
 18. Rýša :

  martin [msstavby.cz]: :-) nj

  Thumb up  Thumb down
 19. marian :

  jak pravil klasik (myslím, že se jmenuje madej): eifelovka taky ze začátku nebyla přijata s nadšením! čili – každé originální dílo, které posunuje laťku dál a výš budí controverze… dost srandy – je to fakt unikátní průšvih.

  Thumb up  Thumb down
 20. docent :

  No, z pohledu zákazníka je to fakt průšvih. Informační tabule o odjezdech autobusů NENÍ, o tom, že jinde bývá elektronická se zpožděním a dalšími informacemi pomlčím; kiosek s novinami NENÍ; ve staré budově se dalo koupit čerstvé pečivo, po rekonstrukci také NEJDE; čekárna hodna 21. století NENÍ, než tuto tzv. „chráněnou“ venkovní čekárnu, to snad raději nic; ovšem co mě fakt pobavilo, tak na celém tzv. autobusovém nádraží NEJSOU ani jedny hodiny… Opravdu nepochopím, že se na tomto paskvilu město finančně podílelo. Možná, kdyby se odpovědní zajeli poučit do okolních měst (např. Frýdek-Místek, Nový Jičín), jak má vypadat autobusové nádraží, tak to takto nemuselo dopadnout. Výsledkem je, že máme v Havířově další unikát.

  Thumb up  Thumb down
 21. Summerboy :

  Kvalitnější autobusové nádraží mají i ve Vítkově… i když nevypadá jako moderní torzo, tak slouží aspoň svému účelu. Podle vašich komentářů je to skutečně ostuda.

  Thumb up  Thumb down
 22. aldar :

  Můžeme se dovědět, kdo to vymyslel a projektoval?

  Thumb up  Thumb down
 23. Martin [msstavby.cz] :

  Ještě mi nějak unikly ty rádoby žluto/černé proužky na každém sloupu :D

  Thumb up  Thumb down
 24. Honza :

  havířovák: Jaký soukromník ? Většinový vlastník je přece město ! Taky přece lidé z městského zastupitelstva rozhodli o podobě nádraží . Také bych si chtěl postesknout, že zmizela BEZ NÁHRADY budka s novinami a rychlým občerstvením . Argument že se lidé před rozmary počasí schovají do ještě nepostaveného obchodního centra, které nebude určitě non stop 24h otevřené Jako Čekárna Neberu !

  Thumb up  Thumb down
 25. Honza :

  martin [msstavby.cz]: Žluto/Černé proužky na každém sloupu. To bych typoval, že to je, pro slabozraké ?

  Thumb up  Thumb down
 26. Martin [msstavby.cz] :

  Honza: A jak jim to pomáhá?

  Thumb up  Thumb down
 27. vagon3 :

  Ostuda,ostuda,ostuda!!!!!!

  Thumb up  Thumb down
 28. acdlcia [msstavby.cz] :

  martin [msstavby.cz]: Nejspíš to tam dali aby do toho při stavbě nenacouval „Franta“ s bagrem a pak to zapomněli sundat.

  Thumb up  Thumb down
 29. Zuzka :

  Co se týče čekárny tak to je asi minus ale jinak ok.Vždyť je 21.stoleti ! Ještě to odporné vlakové a bude to fajn.

  Thumb up  Thumb down
 30. MarianL :

  Vlakové nádraží je poslední architektura v Havířově. Jinak je to město opravdu hnusné a vše co za něco STÁLO už zničili rekonstrukcemi.

  Thumb up  Thumb down
 31. Helena :

  Aspoň je to na jednom „place“. Přijeďte se podívat do Ústí nad Labem kde, ač krajské město, není žádné autobusové nádraží. To je teprve zábava, pro neznalce, shánět odkud jaký autobus jezdí.

  Thumb up  Thumb down
 32. Eda :

  Frýdek-Místek bych jako vzor zrovna nedával, sice je tady čekárna, ale jinak je to celé stísněné, myslím tím i příjezdové cesty, autobusák kroutí volantem jak to jde, vedle sebe se dva busy těžkou vyhnou. Nehledě na to že to celé stojí na nevhodném místě, odstrčené od centra.

  Thumb up  Thumb down
 33. Dorotka :

  To je prostě fijalovozelený hnus,jojo demokracie pouze pro určité typy lidí,jen si namastit kapse,a vytunelovat co se dá!!!

  Thumb up  Thumb down
 34. David :

  Ať si je to klidně hnusné, hlavní je, že to bude použitelné a člověk tam vydrží aspoň chvilku uvnitř.. A né jak tomu bylo ve staré budově

  Thumb up  Thumb down
 35. don-tom :

  Pojďme tento projekt porovnat se stávajícím vlakovým nádražím Havířov:

  (a) obě nádraží mají stejně vysoké zastřešení nástupišť,
  (b) obě nádraží nemají čekárnu (autobusové nádraží „kvůli bezdomovcům“, vlakové nádraží „kvůli zastřešenému náměstí“-to, že tam chybí nějaké domy, které by toto náměstí tvořily, můžeme zapomenout),
  (c) obě nádraží jsou přeplněna automobily,
  (d) obě nádraží mají střechu do V-u vlakáče je to výpravní hala, u autobusáku jsou to střech nástupišť,
  (e) obě nádraží nemají centrální vývěsní tabuli, kde by se cestující dozvěděl, odkud mu spoj jede

  Thumb up  Thumb down
 36. LK :

  don-tom:
  ad a) vysoké ano, ale na vlakáči je zastřešení významně širší, takže na člověka neprší
  ad e) pokud si dobře pamatuji, tak před vchodem do podchodu je televize a na ní je vypsáno za jak dlouho a odkud co jede (moc vlakem nejezdím, ale cca před rokem to tam bylo)

  Thumb up  Thumb down
 37. don-tom :

  LK:
  (a) jen když je déšť dokonale kolmý, což se málokdy děje
  (b) z tohoto místa odjíždějí nejen vlaky, ale i autobusy….jako by byl nějaký softwarový problém nahrát tam i jízdní řády autobusů

  Thumb up  Thumb down
 38. don-tom :

  MarianL:
  můžete mí vysvětlit, jaký je rozdíl mezi kvalitním provedením havířovského vlakového nádraží a „nekvalitním šuntem“ prodejny Škodovek na Dlouhé třídě (také v Havířově)? mě tak nějak připadají jako přes kopírák…

  Thumb up  Thumb down
 39. aldik :

  docent: Noviny i občerstvení si může cestující koupit vedle v Kauflandu, případně v jednom obchůdku v nákupní pasáži. Hodiny jsou to nejmenší, ty se můžou kdykoliv doobjednat a namontovat, případně stejně snad každý má svůj čas na mobilu/hodinkách, nebo se zeptá člověka vedle ;)

  Thumb up  Thumb down
 40. Kenvelo :

  souhlasím s tím,že radnice,která posvětila tuto stavbu,stojí za „starou belu“ a ti kteří podepsali tento projekt mají být propuštěni ze svého zaměstnání!!!Posadit je tam za deště,větru a mrazu po dobu jednoho měsíce každý den na dvě hodiny aby si vychutnali čekání obyčejných lidí! Také kdo podepsal předraženou stavbu WC záchodků za Labužníkem byl měl vysvětlit ,kam šel zbytek peněz ?!?!? Plno lidem v Havířově kteří byli a jsou na radnici by se mělo kouknout na jejich hospodaření „s veřejnými zakázkami“!!!Toto je akorát vizitka a ostuda havířovské radnice ale né obyčejných havířováků!

  Thumb up  Thumb down
 41. Martin [msstavby.cz] :

  aldik: Obchodní centra privátního sektoru tu nejsou od toho, aby suplovaly základní funkce, které mají poskytovat autobusová nádraží.

  Thumb up  Thumb down
 42. Martin F :

  U nás na stavárně v OV by to byla velmi špatná bakalářská práce…
  A pane Aldik, cestující si může vzít i deštník, aby nezmokl pod čekárnou.. a může jít taky pěšky místo busem… to jsou přesně řešení hodna Havířovské radnice.
  Rychloprojekt, rychlodotace, rychlobyznys, rychlozisk.
  Kdy se už jáma a kyvadlo konečně rozhoupe? Mě přijde, že ten spolek havířovských iluminátů zde působí už hodně dlouho a je to neuvěřitelné, že stále funguje.
  Smutné je, že většinový vzorek havířovského občana je se vším smířen a v klidu si jde koupit slevněné máslo do Kaflandu, a je šťastný.

  Thumb up  Thumb down
 43. Hynek [msstavby.cz] :

  martin [msstavby.cz]: ten vyrok urcite plati – a ted spis mluvim o tom, ze clovek radsi zajde do obchodu, nez mrznout/moknout 40 minut. ale v kontextu na co odpovidas – zakladni funkce autobusoveho nadrazi prece neni prodavat obcerstveni a noviny.. ale je fakt, ze tady to holt opravdu skrouhli na ty „zakladni funkce“ az na holou kost v podstate.

  Martin F: rychlobyznys a rychlozisk.. on mozna pronajem prostoru nejake male bageterii/trafice by (alespon castecne) zaplatil zimni provoz cekarny.. tze ani to s tim byznysem a ziskem to neni tak horke asi..

  Thumb up  Thumb down
 44. aldik :

  Martin F: To zase přeháníte, proč by měla být speciální trafika a občerstvení na nádraží, když hned vedle v Kauflandu je to samé? Je to jen pár kroků vzdálené. ;)

  martin: A co když je to obchodní centrum vzdálené pár kroků od nádraží? ;) To nezabije nikoho, si tam dojít a zase se vrátit na bus.

  Thumb up  Thumb down
 45. don-tom :

  aldik:
  400 metrů od Kauflandu se nachází to samé, jen s nálepkou Jednota, město potřebovalo peníze, parkovací místa, a tak prodalo původně travnatou plochu.

  Thumb up  Thumb down
 46. D-MAN :

  +1 byl jsem si na tom novém tzv. autobusovém nádraží koupit měsíční jízdenku… po příchodu tam, mé nadšení upadlo už jen proto, že je to venku a jak jezdí venku auta, autobusy… tak ten hluk se nevyhne ani tomu „hladovému oknu“ ve kterém sedí ten který nám rozumí, ale my jemu ne, jelikož jsme venku… Havířov se opět ukázal ve své „světlé“ podobě… to stejné můžeme i poukázat na již Stalinovské vlakové nádraží, které ti inteligentni nechcou strhnout a chcou to jako památku.. Památku čeho, jak jsme lezli Rusům do zadnice? a museli jsme tu trávit komunismus a jeho bizardní náměty na to, jak by měli vypadat auta, budovy apod.?

  Thumb up  Thumb down
 47. aldik :

  don-tom: Chcete snad srovnávat Jednotu a Kaufland? To je jako srovnávat trabanta s nejnovější Škodovkou (přičemž ten trabant je samozřejmě Jednota).
  Já původně psal jen to, že nemusí přece nutně být na každém nádraží trafika a občerstvení, když je to hned vedle v supermarketu ;)

  Thumb up  Thumb down
 48. Rýša :

  aldik: Jistě, na každém v malém městečku či vesnici ne. Ale Havířov má kolem 80 000 obyvatel a u velkých měst by mělo být občerstvení na nádraží samozřejmostí.

  Thumb up  Thumb down
 49. Peťas :

  Tak ne každý má čas brzo ráno, když valí do práce či školy běhat někde do Kauflandu a koupit si snídani, savčinu. pečivo. A nehledě na to, že Kaufland otevírá až v 7 hod. To neplatí jenom pro ráno. To stejné platí pro přestup z meziměstské linky na MHD přes den. Potřebujete rychle a přitom máte přehled, jestli Vám to už nejede. Podle mne je to škoda, že to osekali na zákldní funkce: Nástup a výstup.

  Thumb up  Thumb down
 50. don-tom :

  Ano, chci. Chci srovnávat Kaufland u autobusového nádraží a Jednotu (přesněji řečeno celé nákupní středisko Orion).

  Thumb up  Thumb down
 51. dr.bajk :

  ..se bavím, komentáře jeden lepší jak druhý, ale každý mi mluví z duše..Že tam nemaj hodiny a normálně přístupné hajzlíky jsem si nevšimnul, protože se mi akutně nechtělo, ale zrovna včera jsem potřeboval rychle pokoukat mapu s ulicema..to bylo najivní, mapa NENÍ, pomohl mi až frajer vedle na Shell-ce, kde jsem se teda chvilkově než našel brýle i ohřál..Nevím co to stálo, ale když chtěli ušetřit, tak měli pro biletářku postavit unimo bunku a pro zoufalého autobusáka, aby se po štrece nepodělal jednu toytoy-ku a rychtyk..Nejlépe tu nádheru ohodnotila naša babka..říká: darmo blut

  Thumb up  Thumb down
 52. ulmy :

  A co se divíte! Veřejné zakázky jsou všechny do jednoho zmanipulované, na radnici se drží lidé díky hlouposti důchodců, kteří je neustále volí a tak pomalu, ale jistě ženou město do záhuby. Každý třetí občan po vystudování město opustí, jak to asi časem dopadne???

  Thumb up  Thumb down
 53. aggu :

  ulmy: Prozradím ti malé tajemství. Lidi z Ostravy odchází a (pauza pro efekt) lidi do ní i přichází. Bez ohledu na vzdělání.
  No jak to asi časem dopadne.
  Nijak. Buď bude mít Ova o 20000 lidí méně nebo o 20000 více. Historici to zapíšou do análů a to je tak všechno.

  Thumb up  Thumb down
 54. Danek :

  aggu: Já ti zase řeknu malé tajemství on mluvil o Havířově!ší věc, že zde nastává pomalu trend známý ze světa. Lidé se z malých měst a vesnic stěhují do větších. Kvůli práci,službám,kultuře,sportovnímu vyžití atd.Neadarmo dcera chodí do školy s dvěmi spolužáky z Karviné.jejich učitelka je ze zminěného Havířova atd.

  Thumb up  Thumb down
 55. robert :

  Nehledě na to, že obyvatel ubývá lineárně už dvacet let nejen v Ostravě, ale i v celém Moravskoslezském kraji. Že by opravdu někdo reagoval na kvalitu života a zohlednil ji v úvaze o svém budoucím domově?

  Thumb up  Thumb down
 56. aggu :

  robert: „Že by opravdu někdo reagoval na kvalitu života…“
  Právě byla definována kvalita života a navíc zobecněna pro milión lidi na ploše 5000 km2 ;) Chováme se lineárně.

  Thumb up  Thumb down
 57. Honza :

  D-MAN:Havířovské vlakové nádraží. Jste ukázkový přiklad toho jak mnohý jedinec nezná souvislosti. Je to západní architektura né východní .
  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/291325-fantom-glosuje-ceskou-architekturu-zachrani-bruselske-nadrazi-v-havirove/

  Thumb up  Thumb down
 58. don-tom :

  Honza: havířovské nádraží je jednoznačně VÝCHODNÍ kultura;

  (a) tak řečený architekt studoval v Leningradě;
  (b) naopak v Bruselu tento tak řečený architekt nevystavoval
  (c) navíc budova vznikala podle pravidel sovětských poradců (Verigina a Remezova) malometrážní ubytování, žádné rodinné domy a jako reakce na projev Nikity Chruščova, který zavrhl socialistický realismus jako příliš výstavní a nákladný
  (d) v západních zemích se v 60. letech uplatňuje tzv. Googie architektura

  Thumb up  Thumb down
 59. robert :

  aggu: připustíme-li postižení doktrinací lidstvem vytvořenou vědou zvanou matematika,nese prævê vývoj počtu obyvatel na těxhto 5000km2 takový vývoj se zápornou hodnotou, jaký matematika v definování fukcí pojmenovala jako lineærní. Zohledníme-li situaci, že geograficky je Ostrava součæstí filozoficko-historickè doktrinace zvané jako Evropská ( momentálně tzv. Západní), musíme zohlednit i fakt, že dedfinování podmínek k současnému životu v této civilizaci( se všemi klady i zápory) je determinováno ukazateli jako kvalita života. Dáno jakýmsi vývojem socioekonomických ukazatelů a dopadu jejich hodnot v časové ose. A naposled zohledníme-li alespoň marginální část chování člověka funkcí racionality, ( ekonomové používají fce maximalizace užitku),je vývoj počtu obyvatel na daném území zcela logickým odrazem endogenních i exogenních faktorů působících v tomto území. I když vám se to nelíbí. Stejně jako se mi nelíbí vaše populistické zjednodušování, které je na té samè úrovni, jako když řeknu, že Ostrava je spálená zem. Narozdíl od vás budu mít svým způsobem pravdu.

  Thumb up  Thumb down
 60. aggu :

  Zlatý Twitter…
  Tolik práce a k ničemu. Lineární funkcí s přesným koeficientem popíšete svoje smutné vize, akorát tak nějak zapomenete, že tam někde dole je život mnohem komplikovanější než y=-ax. Takže toho zjednodušení se dopouští někdo jiný ;)
  Samozřejmě nemluvím o místech, třeba ve vesnicích v okolí Ovy, kde je ta funkce „y=ax“.
  O (subjektivním) pojmu kvalita života jde psát romány. Ten jde taky zprůměrovat na každého obyvatele kraje? ;)

  Thumb up  Thumb down
 61. robert :

  Já ale nikoho“ průměrovat“ nemusím. Počet obyvatel v Ostravě je v posledních dvaceti letech lineárně klesající. Může se vám to nelíbit, ale to je asi tak všechno. Vy si samozřemě můžete myslet, že je to tím, že v relaci s jinými místy v ČR roste v Ostravě kvalita života.

  Thumb up  Thumb down
 62. aggu :

  Takže po větách: 1. Udělal jste to. 2. Ano. No a? 3. Co se mi líbí nebo ne, nechte na mně. Konkrétně – počty obyvatel jsou pro mně irelevantní. 4. Opět řešíte co si (asi) myslím. Typické pro debaty na netu. Kauzalitu máte špatně. A ano, v Ostravě (subjektivně) kvalita života roste. Pamatuji si ji docela dobře za Husáka.

  Thumb up  Thumb down
 63. Michal :

  aggu: http://en.wikipedia.org/wiki/Know-it-all

  Thumb up  Thumb down
 64. robert :

  Nehodlám reagovat, ale jen upřesnění. Ukazatel kvality života je asi nejčastěji používaným ekonomickým ukazatel po vyloženě kvantitavním GDP. Vychází z kvantitativních ekonomických hodnot a zahrnuje velké množství kvalitativních ukazatelů ( dostupnost a kvalita vody, kvalita ovzduší, kriminalita, podíl udžované/neudržované zelé plochy k počtu obyv., nezaměstnanost, počet nezaměstaných na jedno prac. místo atd.)

  Thumb up  Thumb down
 65. aggu :

  Jó, ty slavné ekonomické ukazatele…. A kvantitativní ekonomické hodnoty, kvalitativní ukazatele…
  Mám osobní otázku, myslíš to vážně?

  Thumb up  Thumb down
 66. don-tom :

  za pět let můžeme očekávat nový autobusový terminál i v Havířově, nejspíš u Globusu…http://www.msstavby.cz/autobusovy-terminal-dubina-05-03-2015/

  Thumb up  Thumb down
 67. robert :

  aggu:
  Naprosto vážně. Dojmy jsou taky pěkné, ale hodí se spíš jinam.

  Thumb up  Thumb down
 68. aggu :

  robert: Právě ekonomie není nic jiného než dojmologie. Není to věda. Poslední věcí, kterou měla ekonomie a obchod převzít z matematiky, měl být abakus. Nepovedlo se, a dneska máme deriváty, deriváty derivátů… A ty kvalitativní ukazatele a kvantitativní hodnoty. Představa, že ekonom dokáže pomocí koeficientů byť vzdáleně popsat složitý organismus jako je město nebo kvalita života, je, ehm, úsměvná. To můžou leda tak básníci.

  Thumb up  Thumb down
 69. Hynek [msstavby.cz] :

  aggu: uz to lames pres koleno. samozrejme, ze ekonomicke koeficienty odpovidaji realnemu stavu, podle me to zbytecne obracis na ruby.

  ostatne je treba si uvedomit, ze nejsme indiani v pralese, tady se kolem ekonomiky toci doslova vsechno, dneska jsem se rano pousmal, kdyz ministr skolstvi v primem prenosu prohlasil, ze skrty vysokym skolam by mely drtivy dopad na ekonomiku zeme. takze o to tady jde az v prvni rade, samozrejme.

  Thumb up  Thumb down
 70. aggu :

  Hynek [msstavby.cz]: Nelámu. Ekonomické „koeficienty“ nějakému stavu odpovídají, ale reálnému sotva. Když někdo řekne, že v Ostravě je míra nezaměstnanosti 11%, jaká je opravdová? Nikdo to nespočítá. A tak je to se vším. Přesné vzorečky s nepřesnými hodnotami. Dojmy. A pravděpodobnost.

  Thumb up  Thumb down
 71. don-tom :

  aggu:
  a jakým ukazatelům máme podle vás věřit? prostému počtu obyvatel města?

  je zajímavé, že v počtu obyvatel je Havířov na úrovni roku 1968 (dle kroniky města činil k 31. prosinci 1967 počet obyvatel 77 738), ale ekonomické výhledy města jsou neradostné (na rozdíl od optimistické predikce 115 000 obyvatel).

  Nicméně kvalita života se jednoznačně zvýšila-stačí porovnat počet bytů v roce 1968 a nyní; počet a plochu nákupních ploch, rozmanitost zboží atd.

  Thumb up  Thumb down
 72. aggu :

  don-tom: Žádným. Tyhle „ukazatele“ nejsou vymyšleny proto, aby se jimi někdo v běžném životě řídil. K čemu mi jako má třeba počet obyvatel města pomoct? ;)

  Thumb up  Thumb down
 73. don-tom :

  aggu:

  třeba k tomu, že na každých sto tisíc obvykle připadá jedna nemocnice.

  Dále by se dalo očekávat, že 75 000 lidí může mít svůj vlastní (stálý) divadelní soubor (když už tady stojí plně vybavené divadlo); jenže to by město nemělo na různá loga, manuály, neuskutečnitelné studie a okrasné zbytečnosti.

  Thumb up  Thumb down
 74. Zdenys :

  HUMUS-HNUS!!! Vůbec se nedivim ze Havirovu ubivaji obyvatele Místo nadrazi postavi venkovni cekarnu,v centru města postavili nejake zelezne monstrum které se ma udajne kyvat no a ten maly „curacek“ vody co pod nim je to jen dovrsil no a Hlvni Trida tak to uz je opravdu no comment – same prazdne obchody takze i ja se brzy pridavam k lidem u kterých vitezi zdravy rozum a z tohoto „města“ utikaji!!!

  Thumb up  Thumb down
 75. Hynek [msstavby.cz] :

  aggu: lames.
  ano, je to statistika (ano, to je pravdepodobnost) a ano, neni to na jednotky hlav presne, ano, nikdo to *presne* nespocita, ale ano odpovida to realnemu stavu.

  ale vidim, ze je to zbytecne, pac tohle neuznas, popojedem.

  Thumb up  Thumb down
 76. aggu :

  Hynek [msstavby.cz]: Tady nejde ani o to jestli to jde spočítat přesně, ale to to, že existují lidi, kteří si přečtou v novinách – hele HPD je kladné, hele statisticky roste cena bytů v mém okrese, hele v soutěži indexu kvality života, který spočítala Žena a život za rok 2014, jsme třetí, tak to asi se máme dobře. A nebo jsme poslední a pak nemáme. Na palici. Sorry za offtopic ;) EOF.

  Thumb up  Thumb down
 77. don-tom :

  Eda:
  Bohužel máte pravdu, architekti tak nějak zapomněli, že design je jen vyjádřením požadavků. Mnoho architektů vytváří vzdušné zámky a poté je nutí svým zákazníkům. Každý se zaměřuje na to, jak věci vypadají, téměř nikdo na to, k čemu slouží.

  Podobné je to s vlakovým nádražím, Důl Architektury má argumenty typu „je to přece bruselský styl“, „je to západní kultura“, „jedná se o poslední skutečně kvalitní stavbu v Havířově“, „je to zastřešené náměstí“. Vůbec je nezajímají požadavky zaměstnanců, ani cestujících, dokonce ani vlastníka,
  dál budou omílat svou zlatých 60. letech.

  Thumb up  Thumb down
 78. aggu :

  Moc nechápu na základě čeho jste k tomu přišel. Ekonomie je ve své podstatě celkem primitivní záleżiitost. A to makro i mikro. Pouze politici z ní dělají dogma. Je to chování spotřebitele a investora v různých podmínkách, které jsou modelované pomocí matematiky, většinou pomocí integrálního nebo diferenciálního počtu. Když tohle řeknete o ekonomii, můžete to samé trvdit o chemii nebo aplikované fyzice. Vědecky to jsou sice zcela průlomové názory, ale Albert Einstein byl taky první. Tak hodně śtěstí.

  Thumb up  Thumb down
 79. aggu :

  aggu: Srovnávat ekonomii s fyzikou, no teda ;) Lidí chtějí být klamáni… A už konec, stejně nevím jak reagovat na svůj vlastní nick ;)

  Thumb up  Thumb down
 80. Adam :

  aggu: Ekonomie není exaktní věda, nedokáže přepovídat vůbec nic. Samotný fakt, že Nobelovu cenu za ekonomii mohou získat v jeden rok dvě naprosto protichůdné hypotézy, jejichž závěry si přímo odporují, dělá z ekonomie jen další fenomenologii, která není schopná vyzkoumat příčiny ani následky. To, že používá matematiku, nemá žádnou váhu, protože matematika může z principu popsat cokoliv.

  Oproti tomu, fyzika dává předpovědi, opakováním experimentu dospívá k totožným výsledkům, vysvětluje příčiny, a umí kvantifikovat své nejistoty. Naprosto neporovnatelné.

  Thumb up  Thumb down
 81. Eda :

  Vše musí být dneska levné a rychle postavené. Důležitý je obal ať to dobře vypadá na vizualizacích. To že je tam pak stovky funkčních nedostatků se zjistí až posléze. Rád bych se mýlil, ale myslím že nějak tak to bohužel je.

  Thumb up  Thumb down
 82. aldar :

  Kdo to vymyslel a projektoval ale stále nevíme…..

  Thumb up  Thumb down
 83. don-tom :

  aldar:
  30. března se koná zasedání zastupitelstva, stávající radní jistě rádi vysvětlí, kdo projektoval toto fiasko roku 2015.

  Thumb up  Thumb down
 84. Zdenys :

  No jestli to vysvetli to tedy fakt netusim(spis si myslim ze ne,vzdyt tahaji skoro všichni za stejne dratky a autobusy tihle rádoby panove urcite nejezdi!!!)Poustet se do obhajoby pulkulate zastávky za x milionu korun asi také nemá smysl,protoze z mého pohledu to co tam vyrostlo nelze obhájit!!!a opet si rypnu – urcite to navrhnul stejny architekt-ka co navrhovali kyvadlo na namesti republiky GRATULUJI vam docela dobře se vam dari toto město nicit!!!

  Thumb up  Thumb down
 85. aggu :

  Tu ohavnost stavělo havířovské ČSAD za přispění města. Na výkresech pro EIA kde je rekonstruovaná budova nádraží zakreslena (veřejně a jednoduše dostupná dokumentace na http://portal.cenia.cz) není na razítkách uveden autor ;)
  „Možná-bude-něco-vědět“ projektant/investor celého budoucího OC – Averro 2000 s.r.o. ze Zlína (http://www.hvj.cz/)

  Thumb up  Thumb down
 86. MachRo :

  Doteď jsem nepochopil co mají znamenat dvě závory u zadního vjezdu a výjezdu na stanoviště zastávek? Řidiči autobusů se musí neustále autorizovat a čekat než je závora pustí, to ale neplatí pro řidiče konkurenční Arrivy, kteří nemají karty od ČSAD. Určitě tento nedomyšlený systém stal v projektu nemalé finance. No a dnes nejspíše praskly rozumnému řidiči nervy a závora je komplet zdemolovaná. Už si to vedení firmy fotilo. Možná postaví pro jistotu ještě jednu u vjezdu. Pěkný den.

  Thumb up  Thumb down
 87. aggu :

  Jedno upřesnění z idnes:
  …Investor, frýdecko-místecká společnost OC Rotunda, vlastněná ze třetiny Jaroslavem Porubou a ze dvou třetin společností PH Rozvojová…
  http://bit.ly/1KLT17P

  Thumb up  Thumb down
 88. DanM :

  Oznámkujte nové autobusové nádraží v Havířově https://www.survio.com/survey/d/K6R8M4J7O8R1A9K3P

  Thumb up  Thumb down
 89. mirda52. :

  Já myslel že je to debata o autobusovém nádraží a tady nějací rádoby inteligenti píšou kraviny které s tím vůbec nesouvisí

  Thumb up  Thumb down
 90. Honza :

  Pořady z archivu České Televize
  http://www.ceskatelevize.cz/porady/10802175125-moje-soukroma-valka/

  Thumb up  Thumb down
 91. thvari :

  Honza: teď se to povede zachránit, ne? byly volby a změna garnitury, což znamená odsun všech rozhodování, což by mělo vést k tomu, že evropské peníze nebudou vyčerpány a projekt nového nádraží tím padne. to by byl obrovský úspěch.

  Thumb up  Thumb down
 92. Jirka :

  To je paráda, to je počteníčko. To,že to AN není dobré, ví každý, ty žvásty kolem je dílo moudrých nemakačenků, kteří se zřejmě nudí. Čao vy moudří. J

  Thumb up  Thumb down
 93. Marek Rykala :

  Dobrý den, pokud se mohu vyjádřit jako bývalý občan Havířova kdy již několik let žiji v Praze a podílel jsem se na mnohých architektonických projektech v tuzemsku tak i v zahraničí konstatuji: TOHLE BY ZMASTIL I MATURANT 4. ROČNÍKU SPŠ stavební !!! Dámy a pánové RADNÍ zkuste vystrčit nos za humna…. Nechápu jak tohle mohlo projít kolaudaci !!! Tohle je diletantský projekt a stavba.

  S pozdavem

  Marek Rykala

  Thumb up  Thumb down
 94. aldik :

  Čerstvý článek z idnes.cz – http://ostrava.idnes.cz/kritika-noveho-autbusoveho-nadrazi-v-havirove-flp-/ostrava-zpravy.aspx?c=A150615_2170409_ostrava-zpravy_jog

  Thumb up  Thumb down
 95. Květa :

  Není to nejhorší, jak se tady píše. Prostě malé moderní autobusové nádraží. Lidé ve velké čekárně – co by tam dělali, každý jde tak na čas, že čeká na zastávce. A zase tolik dálkových spojů tu nejezdí. Vedle je Kaufland, tak to zase není tak opuštěné a sedět, to můžete i doma :-) Takže zbytečná diskuze – nádraží stojí a tím to končí.

  Thumb up  Thumb down
 96. skelet :

  použijeme upravený citát mistra „se s tím smiř a neremcej proti bastlu“

  Thumb up  Thumb down
 97. Iva :

  Nepročetla jsem všechny reakce, ale z toho, co jsem tu zaregistrovala bych jen zopakovala, že nejvíce mi tam chybí krytá čekárna. Já osobně jsem tu starou párkrát využila. Sice nebyla krásná, ale účelu posloužila. Jedním z důvodů, proč jsem tam čekala, bylo počasí, neboť tak tak na čas dorazit k danému dálkovému spoji ze Šumbarku nebylo místní linkou možné. Žádná totiž časově nevycházela k danému spoji, čili musela jsem jet s větším časovým předstihem. Teď aktuálně nemám v tomto ohledu jízdní řád nastudovaný a zmiňuji se o té potřebě čekárny pro ty, kterým možnost takové situace unikla. Ono taky blonckat se s těžkou cestovní taškou po Kauflandu, jak se někdo v diskuzi zmiňoval, a který v daném čase ani nemusí být otevřen), není to pravé ořechové.

  Co je pro mne ale naprosto největší záhadou, když už se to tak hezky zmodernizovalo, proč nelze v předprodeji jízdenek (kupuji zde měsíčníky) platit kartou ?????

  Taky jsem si zatím nevšimla, jestli je nějak upravený příchod pro pěší ze strany Kauflandu k tomu předprodeji. Nevedly tam chodníky ani přechod a dost nepohodlně se tam kličkovalo jak mezi auty, tak autobusy, aby člověk alespoň zhruba dodržoval dopravní předpisy. To jsem ale zatím nestačila zkontrolovat, neb jsem zatím nešla zakoupit měsíčník od auta zaparkovaného na parkovišti Kauflandu.

  Thumb up  Thumb down
 98. Tomas T. :

  Iva: To ze na nadrazi nejde platit kartou, z toho si nic nedelejte. To nejde poradne nikde. Chtel jsem si koupit mesicnik na nadrazi ostrava svinov a tam i rekli ze kartou pouze jizdenky ceskych drah. Na to jsem rekl ze s tim jezdim i vlakem, tak mi rekla ze proste ne. Cili to ze tam moznost je, jeste neznamena ze ji budete moci vyuzit…..

  Thumb up  Thumb down

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.